Parametrics
RFP30P05 absolute maximum ratings: (1)Drain to Source Voltage, VDSS: -50 V; (2)Drain to Gate Voltage (RGS = 20kW), VDGR: -50 V; (3)Gate to Source Voltage, VGS: ±20 V; (4)Continuous Drain Current, ID: 30A; (5)Pulsed Drain Current (Note 3) (Figure 5), IDM: Refer to Peak Current Curve; (6)Power Dissipation, PD: 120W; (7)Linear Derating Factor: 0.8WQ/℃; (8)Single Pulse Avalanche Rating (Figure 6), EAS: Refer to UIS Curve; (9)Operating and Storage Temperature, TJ, TSTG: -55 to 175℃; (10)Maximum Temperature for Soldering; (11)Leads at 0.063in (1.6mm) from Case for 10s, TL: 300℃; (12)Package Body for 10s, See Techbrief 334, Tpkg: 260℃.
Features
RFP30P05 features: (1)30A, 50V; (2)rDS(ON) = 0.065Ω; (3)Temperature Compensating PSPICE?Model; (4)Peak Current vs Pulse Width Curve; (5)UIS Rating Curve; (6)175℃ Operating Temperature; (7)Related Literature-TB334 "Guidelines for Soldering Surface Mount; (8)Components to PC Boards".