Parametrics
ATMEGA169V-8MU absolute maximum ratings: (1)Operating Temperature: -55℃ to +125℃; (2)Storage Temperature: -65℃ to +150℃; (3)Voltage on any Pin except RESET with respect to Ground: -0.5V to CC+0.5V; (4)Voltage on RESET with respect to Ground: -0.5V to +13.0V; (5)Maximum Operating Voltage: 6.0V; (6)DC Current per I/O Pin: 40.0 mA; (7)DC Current VCC and GND Pins: 400.0 mA.
Features
ATMEGA169V-8MU features: (1)High Performance, Low Power AVR 8-Bit Microcontroller; (2)Advanced RISC Architecture; (3)Non-volatile Program and Data Memories; (4)JTAG (IEEE std. 1149.1 compliant) Interface; (5)Peripheral Features: 4 x 25 Segment LCD Driver; Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescaler and Compare Mode; (6)Special Microcontroller Features: Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection; Internal Calibrated Oscillator; (7)I/O and Packages: 53 Programmable I/O Lines; 64-lead TQFP and 64-pad QFN/MLF; (8)Speed Grade: ATmega169V: 0 - 4 MHz @ 1.8 - 5.5V, 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V; ATmega169: 0 - 8 MHz @ 2.7 - 5.5V, 0 - 16 MHz @ 4.5 - 5.5V; (9)Temperature range: -40℃ to 85℃ Industrial; (10)Ultra-Low Power Consumption.
Diagrams
| Image | Part No | Mfg | Description |  |
Quantity | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
 ATMEGA169V-8MU |
 IC AVR MCU 16K 8MHZ 1.8V 64-QFN |
 Data Sheet |
 Negotiable |
Quantity | ||||
 ATMEG163POD |
 IC AVR MCU ICE30 40PIN MEGAAVR |
 Data Sheet |
 Negotiable |
 ATmega103 |
 Other |
 ATMEGA103-6AC |
 Atmel |
 8-bit Microcontrollers (MCU) TQFP-64 128K FLASH 5 |
 ATMEGA103-6AI |
 IC MCU 128K 6MHZ A/D IT 64TQFP |